Katalog monet śląskich w zbiorach Muzeum w Chorzowie

Katalog monet śląskich w zbiorach Muzeum w Chorzowie. Monety książęce i miejskie

Autor: Józef Dembiniok

Wydawnictwo: Muzeum w Chorzowie

Rok wydania: 2008

Cena: 40 zł

Katalog podzielony został na trzy części: mennictwo książęce, mennictwo stanów śląskich oraz mennictwo miejskie. W katalogu zastosowano układ alfabetyczny księstw i miast.

Ze wstępu: Obecnie kolekcja monet śląskich liczy około 500 sztuk numizmatów, z czego 320 to monety książęce i miejskie, w tym jeden liczman, reszta to monety śląskie Habsburgów. W kolekcji przeważają monety nowożytne; monety średniowieczne stanowią niewielki odsetek. W kolekcji tej znajdują się również bardzo rzadkie, czy wręcz unikalne numizmaty takie jak: halerz księcia żagańskiego Jana I, klipa półtalarowa księcia cieszyńskiego Adama Wacława z 1609 roku, 4 dukaty książąt legnicko-brzeskich Jana Chrystiana i Jerzego Rudolfa z 1610 roku bez znaku mincmistrza, klipa dwutalarowa Jerzego Rudolfa z mennicy w Wołowie z 1621 roku, czy klipa talarowa biskupa wrocławskiego Karola Ferdynanda Wazy z 1632 roku. Na uwagę zasługuje również zespół kwartników śląskich, których w zbiorach muzeum znajduje sie 18 sztuk.