„Paść może i naród wielki, zniszczeć – tylko nikczemny. Konstytucja 3 Maja i Tadeusz Kościuszko na medalach ze zbiorów Muzeum

Trudny okres zaborów był dla Polaków sprawdzianem z patriotyzmu, który mimo wielu przeciwności i niepowodzeń zdali bardzo dobrze. Zachowanie tożsamości narodowej wiązało się między innymi ze wspominaniem czasów minionych, bogatych w zwycięstwa oręża polskiego oraz  bohaterów, którzy poświęcali swe życie dla ojczyzny. Każda rocznica dawnych wydarzeń była powodem do organizowania uroczystości, często bardzo utrudnionych czy wręcz niemożliwych z powodu cenzury i represji zaborców. Jednym z wydawnictw, które wykorzystywano przy tego typu uroczystościach rocznicowych były wszelkiego rodzaju medale, plakiety czy odznaki często wydawane anonimowo lub pod pseudonimem.

Dziś, gdy wspominamy dwa ważne wydarzenia - 225. rocznicę uchwalenia majowej ustawy rządowej oraz 270. urodziny Tadeusza Kościuszki - prezentujemy medale i plakiety wydawane podczas kolejnych rocznic, wchodzące w skład zbiorów Muzeum w Chorzowie.

Obok medali anonimowych, pokazane są autorstwa takich artystów jak Jan Jerzy Holzhey, Jan Filip Holzhaeusser, Konstanty Laszczka, Jan Raszka czy Jan Wysocki, a zakres chronologiczny obejmuje okres od XVIII do XX wieku.

Joanna Kubica

Wystawa dostępna dla zwiedzających w okresie 8 maja 2016 - 30 września 2016