„Wspólnota. Życie parafialne w Wielkich Hajdukach w czasach proboszcza Józefa Czempiela”

Wystawa zorganizowana z okazji 75 rocznicy śmierci błogosławionego ks. Józefa Czempiela przybliża, dotąd mniej akcentowane, aspekty jego posługi duszpasterskiej, związane z życiem duchowym i społecznym parafii w Wielkich Hajdukach. Poruszane przez nas zagadnienia są zaledwie szkicem, który ukazać ma wpływ ks. Józefa Czempiela na kształtowanie i rozwój Wspólnoty parafialnej.

Ksiądz Czempiel od 1923 roku był proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Wielkich Hajdukach (Bismarckhütte). Ten wielki orędownik wstrzemięźliwości, patriota, ale nade wszystko pobożny kapłan, został zamordowany w KL Dachau 4 maja 1942 roku. W 1999 roku został ogłoszony błogosławionym wśród 108 męczenników II wojny światowej.

Scenariusz: Anna Piontek

Konsultacja merytoryczna: dr hab. Zbigniew Hojka, dr Jacek Kurek

Projekt i aranżacja: Krystian Banik

Wystawa dostępna dla zwiedzających: maj/wrzesień 2017.