Ex ferro lux. Wizerunki hutnicze w sztuce

Wystawa Ex ferro lux. Wizerunki hutnicze w sztuce, przygotowana ze zbiorów Muzeum w Chorzowie, prezentuje hutnicze pejzaże i wnętrza: wielkie piece i marteny, hałdy koksu, kominy, strumienie rozgrzanej do czerwoności surówki, walcownie i stalownie... Wśród eksponowanych prac znajdują się zarówno realistyczne weduty, jak i na poły już abstrakcyjne obrazy, gdzie temat dzieła daje się odczytać w grze świateł i zgeometryzowanych kształtach urządzeń. Są to prace artystów takich jak: Władysław Zakrzewski, Janusz Maria Brzeski, Bolesław Stawiński, Willy Däneke, Władysław Jarocki, Zdzisław Stanek. Chorzów jest miastem powstałym wokół huty – „Królewskiej”, późniejszej „Piłsudski” i „Kościuszko”. Naszą ekspozycją chcemy pokazać, że był to nie tylko wielki zakład przemysłowy, ale i temat inspirujący artystów.

Maria Łysik

Wystawa była dostępna dla zwiedzających do dnia 13 kwietnia 2016r.