Oprowadzania tematyczne

Serdecznie zapraszamy wszystkich  zainteresowanych (młodzież oraz dorosłych) do uczestnictwa w oprowadzaniu tematycznym po nowej, interaktywnej wystawie rodzinnej „Historia z zębem w tle albo jak i dlaczego zrobiony jest Chorzów – i co ma do tego rzeczony ząb”. Ekspozycja, pomyślana tak, aby jak najlepiej docierała do dzieci, stwarza również inspirację do szerszego spojrzenia na miasto i upływu czasu. Podczas oprowadzania tematycznego pracownicy Muzeum opowiedzą Państwu nie tylko o historii Chorzowa, ale także o sposobie funkcjonowania miast.  Oprowadzanie tematyczne to także znakomita okazja, aby stosownie przygotować się do  indywidualnego zwiedzania wystawy z dziećmi.

Wstęp do Muzeum: bilet normalny 8zł, bilet ulgowy 4zł

Niedziela wstęp za darmo

tel. 32 241 31 04 wew. 105

Jak powstał Chorzów?

Nie od razu... Chorzów zbudowano. Współczesne nam miasto przechodziło w swojej historii burzliwe wydarzenia, ważne i drobne zmiany dotykały jego mieszkańców, a nawet nazwę. Przez długie lata wydawało się, że w centrum górnośląskiej aglomeracji Królewska Huta zachowa godność "Miasta z żelaza".  Gdzie i kiedy jednak zniknęła? O tym wszystkim będzie można usłyszeć i porozmawiać w Muzeum w Chorzowie.

Prowadzenie: dr Dawid Keller

Masz swoją historię – „Historia z zębem w tle…” od środka

Jak powstaje muzealna wystawa? W jaki sposób określa się jej cele i adresatów? Czy można na wystawie opowiedzieć wszystko czy trzeba podjąć trudną decyzję o rezygnacji? Jak tego dokonać? Każda wystawa ma również określone treści, które chce przekazać zwiedzającemu. W jaki sposób jednak przekazać najmłodszym trudne i skomplikowane wydarzenia i procesy historyczne? O tym wszystkim będzie można usłyszeć i porozmawiać w Muzeum w Chorzowie.

Prowadzenie: Piotr Zając

Twórcza strona Chorzowa: miasto według malarzy, rzeźbiarzy i architektów

Kluczową funkcję w budowie współczesnego Chorzowa miało m.in. powstanie Huty „Królewskiej” (Königshütte). Równie ważne było jej oddziaływanie na sztukę i architekturę. Malarze w surowym krajobrazie przemysłowym odnajdywali źródło inspiracji, rzeźbiarze tworzyli odlewy z żelaza, a architekci starali się uczynić zabudowę miasta bardziej przyjazną człowiekowi lub wręcz przeciwnie - podkreślać piękno monumentalnej zabudowy przemysłu. O tym wszystkim będzie można usłyszeć i porozmawiać w Muzeum w Chorzowie.

Prowadzenie: Agnieszka Tybur

„Jej uśmiech rzucał wyzwanie dentystom” – o domowym ziołolecznictwie

W jaki sposób leczyli się mieszkańcy dawnego Chorzowa? Co pomagało na najbardziej powszechne dolegliwości? Jakiego rodzaju zioła można było znaleźć na tutejszych terenach i jakie były ich lokalne nazwy. O tym wszystkim będzie można usłyszeć i porozmawiać w Muzeum w Chorzowie.

Prowadzenie: dr Sławomir Kałuża

O kurczeniu się miasta

„Dawniej to było lepiej” - lubimy mówić. Nawet miasta, takie jak Chorzów, czy jego poprzedniczka (czy aby na pewno?) Królewska Huta kiedyś były większe. Na pewno podróż z jednego krańca na drugi była dłuższa. Jak dawniej przemieszczano się po mieście i czy rzeczywiście miasto się kurczy? O tym wszystkim będzie można usłyszeć i porozmawiać w Muzeum w Chorzowie.

Prowadzenie: dr Dawid Keller

Przekrój społeczny mieszkańców Królewskiej Huta od kuchni.

W dzisiejszych czasach głód nie jest już tak powszechnym doświadczeniem, możemy zaspokoić go na wiele różnych sposobów pod warunkiem, że mamy pieniądze. Podobnie zresztą było w przeszłości w Królewskiej Hucie, Chorzowie czy Wielkich Hajdukach. Funkcjonowało wiele kawiarni i restauracji, a także sklepów i straganów różnej maści. Co więc jedli nasi przodkowie? I jak to świadczyło o ich pozycji społecznej? O tym wszystkim będzie można usłyszeć i porozmawiać w Muzeum w Chorzowie.

Prowadzenie: dr Sławomir Kałuża

We wnętrzu śląskiego domu

Na to, jak wyglądało wnętrze śląskiego domu, jakie było jego wyposażenie oraz co było jego sercem wpływ miała sytuacja społeczna, tradycje i obyczaje związane z kulturą robotniczą. Poszczególnym pomieszczeniom nadawano różne funkcje - czasem o odmiennym charakterze od tego, z czym kojarzymy je dzisiaj. O tym wszystkim będzie można usłyszeć i porozmawiać w Muzeum w Chorzowie.

Prowadzenie: Agnieszka Tybur

Śląski legendarz – beboki i utopce Królewskiej Huty

Opowieści o ukrytych (lub znalezionych) skarbach, stworach czających się na niewinne ofiary czy duchach od zawsze inspirowały i rozpalały wyobraźnię ludzi. Czy podobnie było w Królewskiej Hucie, Chorzowie i Hajdukach? A może rozwój miasta i postęp technologiczny wpłynęły na tego typu opowieści? A może zmiany te sprawiły, że ludzka wyobraźnia znalazła sobie inny sposób ujścia? O tym wszystkim będzie można usłyszeć i porozmawiać w Muzeum w Chorzowie.

Prowadzenie: Piotr Zając

lato_z_muzeum_oprowadzania_osobny_plakat