Obchody 50. rocznicy powstania zespołu SBB – Wystawa: Wolność z nami

2021 rok jest  jubileuszowym, pięćdziesiątym w historii zespołu SBB. Z tej okazji w Chorzowie zaplanowaliśmy upamiętnienie tego wyjątkowego artystycznego doświadczenia.  W ramach obchodów odbędą się następujące wydarzenia: wystawa w Muzeum w Chorzowie, koncert Józefa Skrzeka z Apostolisem Anthimosem, konferencja naukowa oraz panel wraz z pokazem filmu w MDK "Batory".

Najserdeczniej zapraszamy!

SBB_120_x_450_px

OBCHODY  50. ROCZNICY POWSTANIA ZESPOŁU SBB

1 września, godz. 17:00

wernisaż Wystawy WOLNOŚĆ Z NAMI – Muzeum w Chorzowie

Liczba miejsc ograniczona
Zapisy: zapisy@muzeumwchorzowie.pl lub telefon: 32 241 31 04 wew. 105

17 września, godz. 19:00

Koncert Józefa Skrzeka z Apostolisem Anthimosem

Informacje o biletach na koncert: www.mdkbatory.pl

18 września, godz. 9:30

Ogólnopolska Konferencja Naukowa ZE SŁOWEM BIEGNĘ DO CIEBIE – MDK „Batory” w Chorzowie

Pod Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Prof. Piotra Glińskiego
oraz Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotali

Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona

Organizatorzy:

Miasto Chorzów, Muzeum w Chorzowie, MDK „Batory”

Partnerzy:

Radio Opole, Noc nie bez końca, Wydawnictwo GAD Records, Gruba Bluesa, Vinyl Fest, Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu, Stowarzyszenie SZTYG.art, Górnośląskie Stowarzyszenie Przyjaciół Nauk im. Walentego Roździeńskiego, Stowarzyszenie  Humanistyczne „Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy”, Drukarnia Raster.

Patroni medialni:

TVP Kultura, TVP Katowice, Radio Katowice, Radio archidiecezji katowickiej eM,

Miesięcznik „Teraz Rock”, miesięcznik „Jazz Forum”, kwartalnik „Lizard”,  kwartalnik „Twój Blues”,

Mały Leksykon Wielkich Zespołów, portal Art.Rock, „Dziennik Zachodni”

Organizacja wystawy:

Muzeum w Chorzowie

Scenariusz:

Beata Cieślak, Jacek Kurek

Kuratorzy:

Beata Cieślak, Jacek Kurek

Konsultacja:

Michał Wilczyński

Współpraca:

Dawid Keller, Janusz Mokrosz, Agnieszka Tybur

Identyfikacja wizualna i aranżacja:

Katarzyna Jendrośka-Goik, Aleksandra Krupa

Zgromadzone na wystawie obiekty pozyskane zostały od następujących instytucji oraz osób:

East News

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Polska Agencja Prasowa

Radio Opole

Telewizja Polska

Beata Cieślak

Adam Drewniok

Adrian Karpeta

Jacek Kurek

Adam Lempa

Józef Skrzek

Krzysztof Szafraniec

Teksty zaczerpnięto z następujących źródeł:

M. Babko: „Irek Dudek: Ziuta Blues”. Poznań 2008.
A. Hojn, M. Wilczyński (współpraca M. Zych): „SBB. Wizje. Autoryzowana historia zespołu”. Katowice 2003.
Z. Kiszakiewicz: „Trudne ścieżki awangardy. Czy młodzi mają szanse?”. „Panorama”, marzec 1974.
J. Kurek: „Silesian Blues Band. Bluesowe źródło SBB. W 50. rocznicę powstania zespołu”.„Twój Blues” 2021, nr 84.
B. Loebl: „Słucham głosu serca”. Rozmawia Jarosław Sawic. Warszawa 2015.
Ks. P. Pawlukiewicz: „Z braku rodzi się lepsze… Wywiad strumyk”. Rozmawia Renata Czerwicka. Nowy Sącz 2020.
„Sztandar Młodych” z 21 maja 1971, nr 120 (pierwsza notka prasowa oznajmiająca powstanie zespołu).
F. Walicki: „Szukaj, Burz, Buduj”. Warszawa 1995.
Komentarze do płyt SBB:
„SBB Anthology 1974–2004” (2004), „SBB. Lost Tapes, Vol. 1. Studio & Live Recordings. 1974–1978” (2005),
„SBB. Lost Tapes, Vol. 2. Studio & Live Recordings. 1971–1979” (2006), „SBB. Complete Tapes 1974” (2007),
„SBB” (2012), „SKRZEK-SBB-PREISNER” (2012), „Za linią horyzontu” (2016), „SBB” (ed. 2021).

Autorzy wystawy składają serdeczne podziękowania wszystkim życzliwym Osobom, które przyczyniły się do jej realizacji.

Są wśród nich:

Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski, Apostolis Anthimos

oraz

Paweł Brodowski, Adam Drewniok, Halina Frąckowiak, Łukasz Gliński, Adrian Karpeta, Tomasz Koperwas, Adam Lempa, Andrzej Matysik, Piotr Moc, Sylwester Paprocki, Adam Ramczykowski, Krzysztof Szafraniec, Mirosław Sobczak, Wiesław Weiss, Michał Wilczyński, Małgorzata Witowska, Rafał Zaremba, Monika Żywot.

plakat_580_x_1240_Apostolis