Galeria Jednego Obrazu: Feliks Michał Wygrzywalski

Serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu na kolejne spotkanie z cyklu Chorzowska Galeria Jednego Obrazu. Po raz kolejny spotykamy się przy dziele Feliksa Michała Wygrzywalskiego, tym razem wokół jego dzieła „Południe”, który wpisuje się również w obchodzone tego dnia „Dnia morza” w Chorzowie. WSTĘP WOLNY !

O artyście i jego dziełach rozmawiać będą:

Monika Nowakowska (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi)

Agnieszka Tybur (Muzeum w Chorzowie)

Feliks Michał Wygrzywalski (1875–1944) – polski artysta wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i Académie Julian w Paryżu. Od 1908 roku przebywał we Lwowie. Istotny wpływ na jego twórczość miały zagraniczne podróże, w tym te do Włoch i Egiptu. Znany jest z obrazów wykorzystujących motywy orientalne, tworzył także liczne prace przedstawiające morze, które było dla niego ważnym źródłem inspiracji – ukazywał je zarówno w tle kompozycji, a także jako samodzielny temat malarski. Artysta ten był zapomniany w okresie powojennym, jednak od kilkunastu lat jego twórczość zyskuje na popularności.

W zbiorach Muzeum w Chorzowie znajduje się obraz „Południe” Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Jest to praca wykonana w technice olejnej na płótnie, pochodząca z początku XX wieku. Przedstawia codzienność pracy rybaków, ciągnących sieć na brzeg morza – temat był przez artystę wielokrotnie powtarzany. Obraz jest przepełniony charakterystycznym światłem, nawiązującym do śródziemnomorskich krajobrazów

wygrzywalski_may