Monografia Chorzów Tom 4: W II Rzeczypospolitej i w czasach wojny (1922–1945)

Chorzów Tom 4: W II Rzeczypospolitej i w czasach wojny (1922–1945)

Autor: pod red. J.Kurek, M.Masnyk, P.Nadolski

Wydawnictwo: Muzeum w Chorzowie

Rok wydania: 2021

Cena: 75 zł

Dlaczego w 1934 r. Królewska Huta zniknęła z mapy Polski? Ile samochodów było w przedwojennych Hajdukach? Jak nazywa się najbardziej utytułowana w historii polskiej lekkoatletyki biegaczka (49 medali Mistrzostw Polski)? Na czym polegała toczona w Chorzowie wojna pomnikowa? Co grano w przedwojennych chorzowskich teatrach? Kiedy wakacje rozpoczynały się już na początku kwietnia? W jaki sposób przekraczano granicę państwową tramwajem? Co w Królewskiej Hucie zafascynowało Kossak-Szczucką, Iwaszkiewicza czy Przybosia. Skąd w chorzowskim ratuszu witraże? Dlaczego aby pójść do lekarza, można było udać się do szkoły? Kto jest pierwszą chorzowską ofiarą II wojny światowej?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących międzywojennego Chorzowa odnaleźć można w wydanym właśnie przez Muzeum w Chorzowie IV tomie monografii, zatytułowanym W II Rzeczypospolitej i w latach wojny (1922–1945). Zachęcamy do zapoznania się z publikacją, którą nabyć można w siedzibie Muzeum, przy ul. Powstańców Śląskich 25.