strzałka - idź do góry strony

Lekcje online

Lekcje online prowadzone są za pośrednictwem platform: MS teams, Google meets, Zoom

Lekcje wymagają wcześniejszego zapisania się

Zgłoszenia: zapisy@muzeumwchorzowie.pl, tel. 32 241 31 04 wew. 105

 

Tematy:

 

Beboki, utopki i inne gadziny – opowieści o śląskich stworach i legendach

Dokąd Bebok zabiera niegrzeczne dzieci? Czemu utopek boi się patelni i co zrobić kiedy spotka się w domu węża? W czasie lekcji postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań odnośnie legendarnych stworów i baśni zamieszkujących Śląsk. Zanurzmy się w świat opowieści zebranych przez Łukasza i Stanisława Wallisów.

Wiek uczestników: 6–12 lat (istnieje możliwość przygotowania zajęć dla starszych grup)

 

Śląsk oczami artystów – miasto, wieś i przemysł

Śląsk kojarzy się wielu z pejzażem przemysłowym, ciemnym i burym wypełnionym kominami i szybami kopalń. Jednak wielu artystów widziało tą przestrzeń inaczej. W czasie zajęć poznamy wiele prac ze zbiorów naszego muzeum i odkryjemy ponownie piękno naszego miasta i regionu.

Wiek uczestników: 12–16 lat

 

James Bond z Chorzowa – zapomniani bohaterowie

Na pewno wielu kojarzy postać agenta specjalnego 007, który podejmuje się wielu niewykonalnych zadań. Nie wszyscy jednak wiedzą, że właśnie w Chorzowie mieszkał ktoś równie odważny, kto dokonał dla swojego kraju rzeczy niezwykłych walcząc w dwóch wojnach światowych i Powstaniach Śląskich, organizując ruch oporu w wielu miejscach Europy. Mowa o Konradzie Strzelczyku, który poza wojskowością odznaczył się również jako podróżnik i który otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Waszyngton.

Lekcja skupia się jednak nie tylko na postaci Strzelczyka, a również na wszystkich tych, którzy byli niezwykle utalentowani ale bywali zapomniani. Artyści i sportowcy, którzy dokonywali rzeczy niezwykłych i mieszkali właśnie tutaj w Chorzowie z nami po sąsiedzku.

Wiek uczestników: 12–18 lat

 

Górny Śląsk jako teren pograniczny

Polak? Niemiec? Ślązak? Tutejszy? Polska czy Niemcy? Niemcy czy Polska? Na pograniczu, którym przez długie wieki był Górny Śląsk, życie miało swój bieg i koloryt. Uczniowie dowiedzą się o warunkach życia na Górnym Śląsku oraz o interpretacjach jego pogranicznego charakteru w publicystyce i polityce.

Wiek uczestników: 12–18 lat

 

Kryzys? Szansa czy klęska?

Historia świata wiąże się z licznymi okresami kryzysowymi, o krótszym lub dłuższym trwaniu. Każdy z nich (zwykle) ostatecznie przynosił nie tylko odbudowę gospodarek, ale i konieczne reformy, których skutki były długotrwałe. Uczniowie poznają w jaki sposób kryzysy wpływały na rozwój przemysłu i zmiany społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem przykładu Królewskiej Huty / Chorzowa.

Wiek uczestników: 12–18 lat

ponadto w dziale: Lekcje muzealne

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję