Co to jest muzeum? – lekcja wstępna połączona ze zwiedzaniem wystaw muzealnych
Każdy musiał kiedyś zacząć od małych kroczków. Ta lekcja jest dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą jeszcze czym w ogóle zajmuje się na co dzień Muzeum, jaką rolę pełni dla społeczeństwa i co tak właściwie ma w środku. W ramach lekcji przewidziane są również warsztaty plastyczne.
Wiek uczestników: 4–10 lat
Beboki, utopki i inne gadziny – opowieści o śląskich stworach i legendach
Dokąd Bebok zabiera niegrzeczne dzieci? Czemu utopek boi się patelni i co zrobić kiedy spotka się w domu węża? W czasie lekcji postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań odnośnie legendarnych stworów i baśni zamieszkujących Śląsk. Zanurzmy się w świat opowieści zebranych przez Łukasza i Stanisława Wallisów. W ramach lekcji przewidziane są również warsztaty plastyczne z tworzenia beboków.
Wiek uczestników: 6–12 lat (istnieje możliwość przygotowania zajęć dla starszych grup)
Wynalazki w Królewskiej Hucie
Skąd mieszkańcy dawnego Chorzowa wiedzieli o katastrofie Titanica? Kiedy pojawiły się pierwsze samochody w mieście i czy na pewno były lepsze od dorożek i powozów? Czy bloki na pewno miały być budowane tylko w górę? Odpowiedzi na te wszystkie pytania odszukamy wspólnie na wystawie „Historia z zębem w tle…”. W ramach lekcji przewidziane są również warsztaty plastyczne z wymyślania wynalazków.
Wiek uczestników: 8–14 lat (istnieje możliwość przygotowania zajęć dla starszych grup)
Z czego zrobiony jest Chorzów – krótka historia naszego miasta
Nie od razu Chorzów zbudowano, zanim powstało nasze współczesne miasto musiało upłynąć wiele lat. Jeżeli chcecie poznać dzieje Królewskiej Huty, Wielkich Hajduk i wsi Chorzów to zapraszamy na specjalną lekcję, na interaktywnej wystawie. W ramach zajęć przewidziane są również warsztaty plastyczne.
Wiek uczestników: 7–14 lat
Zanim wymyślono samochód elektryczny? Czyli o dawnym przemieszczaniu się
W czasie zajęć uczniowie zapoznają się ze sposobami przemieszczania się ludzi i towarów oraz ze zmianami (społecznymi, gospodarczymi, kulturalnymi), które one przynosiły. Ważnym elementem zajęć będzie przywołanie skutków rewolucji przemysłowej dla Królewskiej Huty / Chorzowa.
Wiek uczestników: 10–17 lat
Rewolucja przemysłowa na ziemiach polskich
Zmiana, która rozpoczęła się pod koniec XVIII w., a której skutkiem było m.in. powstanie Królewskiej Huty (w obu, miejskim i przemysłowym, znaczeniach tej nazwy) była częścią szerokiego i bardzo różnorodnego procesu obejmującego życie gospodarcze, a w ślad za tym i społeczne na terenie obecnej Polski. W czasie zajęć uczniowie zapoznają się z elementami tych procesów oraz ich zróżnicowaniem terytorialnym, w tym będącym skutkiem różnej polityki gospodarczej państw zaborczych.
Wiek uczestników: 12–18 lat
Górny Śląsk jako teren pograniczny
Polak? Niemiec? Ślązak? Tutejszy? Polska czy Niemcy? Niemcy czy Polska? Na pograniczu, którym przez długie wieki był Górny Śląsk, życie miało swój bieg i koloryt. Uczniowie dowiedzą się o warunkach życia na Górnym Śląsku oraz o interpretacjach jego pogranicznego charakteru w publicystyce i polityce.
Wiek uczestników: 12–18 lat
Kto i po co przyjechał do Chorzowa?
Gdy powstała Królewska Huta stała się punktem, do którego warto było przybyć „za pracą”. W ciągu ostatnich dwustu lat zmieniały się jednak branże, dla których warto było przyjechać do tego miasta (a później Chorzowa). Każda z tych osób stała się ważną częścią miejskiej społeczności. W czasie zajęć uczniowie poznają niektórych z licznych migrantów.
Wiek uczestników: 12–18 lat
Kryzys? Szansa czy klęska?
Historia świata wiąże się z licznymi okresami kryzysowymi, o krótszym lub dłuższym trwaniu. Każdy z nich (zwykle) ostatecznie przynosił nie tylko odbudowę gospodarek, ale i konieczne reformy, których skutki były długotrwałe. Uczniowie poznają w jaki sposób kryzysy wpływały na rozwój przemysłu i zmiany społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem przykładu Królewskiej Huty / Chorzowa.
Wiek uczestników: 12–18 lat
Śląsk oczami artystów – miasto, wieś i przemysł
Śląsk kojarzy się wielu z pejzażem przemysłowym, ciemnym i burym wypełnionym kominami i szybami kopalń. Jednak wielu artystów widziało tą przestrzeń inaczej. W czasie zajęć poznamy wiele prac ze zbiorów naszego muzeum i odkryjemy ponownie piękno naszego miasta i regionu.
Wiek uczestników: 12–16 lat
Zabawy w śląskim domu
Jak mieszkali dawni chorzowianie? Gdzie spali, jedli i bawili się? Jakie meble dekorowały ich domy i jak radzili sobie bez Internetu? Dzięki zadaniom i grom na interaktywnej wystawie „Historia z zębem w tle…” poznacie odpowiedzi na te i inne pytania.
Wiek uczestników: 7–12 lat
Ząb zębowi nierówny – rzecz o dentystach i mamutach
Czy na terenach Chorzowa żyły kiedyś dinozaury? Czy mamuty dbały o zęby i kły? Jak nazywa się ktoś kto bada te wszystkie sprawy? O tym przekonacie się jeżeli odwiedzicie naszą wystawę „Historia z zębem w tle…”.
Wiek uczestników: 7–12 lat
Świętowanie na Śląsku
Idealna lekcja dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się jak dawni i współcześni Ślązacy świętowali w swoich domach i miastach. Boże narodzenie, Wielkanoc, Dzień Górnika czy Dzień Hutnika nie będą miały przed nami żadnych tajemnic. W ramach zajęć przewidziane są również warsztaty plastyczne.
W przypadku tego tematu prosimy o wcześniejszy wybór konkretnego święta.
Wiek uczestników: 7–12 lat
James Bond z Chorzowa – zapomniani bohaterowie
Na pewno wielu kojarzy postać agenta specjalnego 007, który podejmuje się wielu niewykonalnych zadań. Nie wszyscy jednak wiedzą, że właśnie w Chorzowie mieszkał ktoś równie odważny, kto dokonał dla swojego kraju rzeczy niezwykłych walcząc w dwóch wojnach światowych i Powstaniach Śląskich, organizując ruch oporu w wielu miejscach Europy.
Lekcja skupia się jednak nie tylko na postaci chorzowskiego Bonda, a również na wszystkich tych, którzy byli niezwykle utalentowani ale bywali zapomniani. Artyści i sportowcy, którzy dokonywali rzeczy niezwykłych i mieszkali właśnie tutaj w Chorzowie z nami po sąsiedzku.
Wiek uczestników: 12–18 lat
Lekcje muzealne