strzałka - idź do góry strony

O Muzeum

Powstanie Muzeum w Chorzowie wiąże się z historią skomplikowaną a zarazem ukazującą relacje wspólnotowe oraz swoistą symbiozę miast górnośląskich. Powstało bowiem na przecięciu działalności muzeów w Bytomiu oraz w Świętochłowicach. Podstawą kolekcji stały się zbiory Łukasza i Stanisława Wallisów, wybitnych działaczy na rzecz kultury i życia śląskiego. Placówkę otwarto dla publiczności  13 grudnia 1935 roku jako Muzeum Ziemi Bytomskiej. Wówczas mieściło się ono w pomieszczeniach szkoły przy ulicy gen. H. Dąbrowskiego 53. Rozwój muzeum przerwała II wojna światowa. Wznowiło swoją działalność w lutym 1945 roku w budynku przy ulicy Sienkiewicza 3.

Od 1950 roku funkcjonuje pod obecną nazwą, a 31 stycznia 1959 roku przeniesione zostało do aktualniej siedziby przy ulicy Powstańców 25. W roku 1961 w muzeum dokonano pierwszych zakupów współczesnych dzieł sztuki, rozpoczynając tym samym konsekwentne dokumentowanie tematyki industrialnej w sztuce. Od roku 1991 Muzeum w Chorzowie jest samorządową instytucją kultury.

Obecnie w murach muzeum odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne nie tylko o charakterze ściśle historycznym, ale także uniwersalnym. Muzeum stara się promować kulturę oraz historię Chorzowa i Śląska, przede wszystkim poprzez organizowanie wystaw oraz przedsięwzięć edukacyjnych, w tym lekcji muzealnych, lekcji regionalizmu oraz zajęć twórczych dla uczniów przedszkoli i szkół. Placówka ceniona jest za jedną z najcenniejszych w Polsce kolekcji numizmatycznych oraz medalierskich. Posiada też pokaźną liczbę XX-wiecznych dzieł malarskich związanych z przemysłem i życiem codziennym na Śląsku. W ramach muzeum działa wydawnictwo publikujące rocznik „Zeszyty Chorzowskie” oraz prace naukowe i popularyzatorskie związane z profilem placówki. Muzeum jest także wydawcą kilkutomowej serii monograficznej „Chorzów”. W ramach działalności kulturalnej w siedzibie muzeum organizowane są koncerty z cyklu „Muzyczne Poranki”, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Chorzowa i okolic.

Muzeum konsekwentnie stara się łączyć naukę ze sztuką, a edukację ze specyfiką kultury miasta i regionu.


 

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję