strzałka - idź do góry strony

Rodzinna wystawa historyczno-przygodowa

Historia z zębem w tle albo jak i dlaczego zrobiony jest Chorzów – i co ma do tego rzeczony ząb.

Rodzinna wystawa historyczno-przygodowa

Wystawa dostępna od 17.03.2021 r. 

 

Muzeum w Chorzowie oraz Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) zapraszają na pierwszą wspólną wystawę! Za zamkniętymi drzwiami mieszkania rodziny Szymałów rozegra się niezwykła przygoda, która pozwoli Wam nie tylko poznać historię Chorzowa, ale i zrozumieć sposób funkcjonowania miasta. W tajniki opowieści wprowadzi Was sam burmistrz Królewskiej Huty Emil Stolle – niestrudzony podróżnik, poszukiwacz źródła wiecznego ognia. Co łączy go z rodziną Szymałów? I co ma do tego rzeczony ząb? O tym przekonacie się decydując się na zjawiskową eskapadę w czasie! Na pokładzie naszego wehikułu doskonale odnajdą się zarówno mali podróżnicy jak i ich rodzice czy dziadkowie. Trzymajcie się! Lecimy!

Jak i dlaczego zbudowany jest Chorzów? Co drzemie pod płytami jego chodników? Co stanowi krwiobieg miasta? Czy naprawdę żyły tu dinozaury? Jaka jest przyszłość miasta bez 7 dumnych kominów Huty Kościuszko? Wreszcie… o co chodzi z tym zębem?!
Poznawanie historii to nie tylko kolejne daty, fakty, bohaterowie i złoczyńcy. By zrozumieć przeszłość, warto poznać zachodzące w niej procesy. Na tapet bierzemy zatem miasto... W samym centrum dziejowego zamieszania umieszczamy Chorzów, który swoje granice przybrał tuż przed II wojną światową. Wcześniej rozwijały się samodzielne miejscowości – jedne o średniowiecznej historii, inne, jak Królewska Huta powstałe w dobie rewolucji przemysłowej i rozwijające się dzięki jej postępom. Ta właśnie przestrzeń staje się nie tylko scenerią, ale i bohaterem opowieści przygodowo-kryminalnej z wątkami obyczajowymi. Opowieści, która mogła wydarzyć się naprawdę.
Nasza wystawa mówi o kolejnych etapach powstawania miasta, „domu” kolejnych pokoleń jego mieszkańców. Podróż w czasie zaczynamy w roku 1825, w którym spotykamy chorzowską rodzinę Schymalla. Wraz z jej kolejnymi generacjami przeprowadzamy Was przez meandry blisko 200 letniej historii z tajemniczym zębem w tle. Losy Schymallów, w które wpletliśmy miedzy innymi wydarzenia oraz postaci budujące Chorzów, stają się pretekstem do zrozumienia dziejów miasta i procesów w nim zachodzących. Przed Wami zadania, zagadki oraz cały szereg wyzwań intelektualnych, które pomogą Wam rozgryźć historię miasta. W końcu „nie od razu Chorzów zbudowano”.

Idea: Adam Kowalski
Kuratorzy: dr Dawid Keller, Piotr Zając, Marlena Hermanowicz
Scenografia: Anna Kaczkowska
Realizacja: DSA, Tri-pion, Agnieszka Zdonek, Maria-Magdalena Wawrzyńczyk, Daria Pychała
W roli Burmistrza Emila Stolle: Piotr Myszczyszyn

Formy zwiedzania

 

MHC_web2

korzystanie ze strony oznacza zgodę na pliki cookies - więcej informacji: pollityka prywatności
akceptuję