U przyjaciół Chłopca z łabędziem

W imieniu Muzeum w Chorzowie oraz Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Miasta Chorzów serdecznie Państwa zapraszam do uczestnictwa w nowym cyklu spotkań zatytułowanym U przyjaciół Chłopca z łabędziem. Zamyślamy je, by rozmawiać o ważnych dla nas sprawach z osobami wyróżnionymi statuetką Chłopca z łabędziem, a więc prestiżową Nagrodą Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury, przyznawaną od 1996 roku. (na początku jeszcze bez miniatury rzeźby królewskohuckiego artysty Theodora Kalidego). W październiku przyznano ją po raz 25. Podczas minionego ćwierćwiecza nagrodę nadano 99 podmiotom (osobom, zespołom, instytucjom…) w dwóch kategoriach: za osiągnięcia twórcze oraz upowszechnianie kultury. Ta niebagatelna rocznica stanowi znakomity pretekst, by zaprosić Laureatów do refleksji o Chorzowie – mieście kultury.

Spróbujemy wspólnie spojrzeć na nasz lokalny świat w kulturowym i artystycznym horyzoncie. Chcemy, pamiętając o czasie minionym, pytać o współczesne oblicze naszego miasta. Zapytamy o kondycję jego mieszkańców i wyczekiwaną przyszłość w wymiarze kulturowym właśnie. Dzisiaj nie ulega już wątpliwości, że to właśnie w przestrzeni kultury pokładać powinniśmy największe nadzieje, bo stanowi ona niewyczerpany rezerwuar sił i ma w sobie nieprzebrany potencjał. Tym samym starania o jej kształt jawią się obecnie jako fundamentalne dla odszukania miejsca Chorzowa na współczesnej kulturowej mapie Śląska, Polski i Europy. Chcemy również przybliżyć mieszkańcom, miłośnikom miasta, a także tym wszystkim, którzy jeszcze nie zdołali go poznać, a są na to gotowi – sylwetki chorzowskich ludzi kultury, tych którzy są jego ambasadorami, mają niemały wpływ na jego charakter i rozpoznawalność, których aktywność jest zaproszeniem, by wnikać w głąb tego miejsca, powracać tu i pozostawać.

Link do playlisty na kanale Youtube Muzeum w Chorzowie: Playlista "U przyjaciół Chłopca z łabędziem"

ponadto w dziale: Spotkania online