Kościół św. Wawrzyńca - 70 lat w Chorzowie

19 listopada 2008 r. została udostępniona nowa wystawa czasowa  Kościół św. Wawrzyńca – 70 lat w Chorzowie.Ekspozycja jest prezentacją zabytków oraz archiwaliów, które pokazują historię przeniesionego z Knurowa do Chorzowa XVI-wiecznego drewnianego kościoła. Wystawa wpisuje się w obchody jubileuszu chorzowskiej parafii p.w. św. Wawrzyńca, która świętuje 70 lat od poświęcenia drewnianej świątyni na nowym miejscu – na Górze Wyzwolenia w Chorzowie.

Kościół św. Wawrzyńca w Knurowie

Zgromadzone eksponaty ukazują trzy zasadnicze etapy dziejów kościoła p.w. św. Wawrzyńca. Pierwszy to historia świątyni do 1935 roku, czyli do czasu jej funkcjonowania w pierwotnym miejscu – w Knurowie. Drugi etap to lata 1935-1938 – proces przenoszenia zakończony dniem poświęcenia kościoła na nowym miejscu 16 października 1938 roku. Ostatnia - trzecia – część wystawy ilustruje chorzowskie dzieje kościoła od czasów II wojny światowej do 1978 roku, kiedy to została erygowana parafia p.w. św. Wawrzyńca w Chorzowie.

Wśród zgromadzonych zabytków swym niezwykłym pięknem zwracają uwagę trzy gotyckie rzeźby – Pięknej Madonny, św. Anny Samotrzeć i św. Wawrzyńca – oraz monstrancja z 1759 roku, które stanowiły wyposażenie kościółka św. Wawrzyńca w Knurowie. Te cztery zachowane zabytki po raz pierwszy od czasu przeniesienia kościoła do Chorzowa zostały zaprezentowane razem. Na uwagę zasługuje także barokowa chrzcielnica stanowiąca stały element wyposażenia wnętrza kościoła św. Wawrzyńca oraz pierwsza zamówiona do kościółka w Chorzowie Droga Krzyżowa z 1966 roku autorstwa Lidii Kwiatkowskiej. Jednym z najważniejszych eksponatów jest dokument Akt z poświęcenia kościoła zabytkowego w Chorzowie, którego treść oraz nazwiska podpisanych pod nim osób są kluczem do zrozumienia historii przeniesionego kościółka. Jedną z tych osób był ks. Emanuel Krzoska – pierwszy stały duszpasterz „u św. Wawrzyńca” w Chorzowie. Na wystawie można zobaczyć jego ręcznie haftowane prymicyjne komżę oraz stułę.  Ponadto liczne fotografie – w tym te najistotniejsze z dnia poświęcenia, które wykonał znany w Chorzowie fotograf Tadeusz Semrau, a także  plany, dokumenty, pocztówki i  obrazy  ilustrujące dzieje zabytkowej świątyni i ludzi z nią związanych.

Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum w Chorzowie, parafii p.w. św. Wawrzyńca w Chorzowie, Muzeum Archidiecezjalnego w  Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Archiwum Urzędu Miasta  Chorzów, Parafii p.w. św. Antoniego w Krywałdzie, Parafii p.w. śś. Cyryla i Metodego w Knurowie, Izby Tradycji KWK „Knurów” oraz zbiorów prywatnych.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną do wystawy Kościół św. Wawrzyńca – 70 lat w Chorzowie.

Kurator wystawy: Magdalena Sontag.

Parafia p. w. św. Wawrzyńca  z okazji jubileuszu wydała publikację:

ks. Marek Gwioździk, Magdalena Sontag, Kościółek św. Wawrzyńca. Świątynia i jej dzieje w Knurowie i w Chorzowie, Chorzów 2008.  Wydawnictwo można zakupić w  naszym Muzeum.

Tutaj znajdziesz  zajęcia edukacyjne proponowane na tej wystawie.