Pola Minster. Każda ostatnia chwila.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy malarstwiej w Muzeum w Chorzowie pt. "Pola Minster. Każda ostatnia chwila".

Czas trwania wystawy: 08.01.–16.02.2020 r.
Przedłużamy wystawę do maja 2021 r.

"Malarstwo Poli Minster jest piękną, heroiczną opowieścią o kobiecie. Zawiera w sobie zarówno ducha naturalizmu, z jego egzaltacją i prowokacją- narzędziami odsłaniania prawdy,  ale również tęsknotę za harmonią, ukrytą w tle secesyjnych stylizacji, pełnych anachronicznego wdzięku.

To fascynujący, gęsty i pełen intymnych wątków świat, wyłaniający się z meandrów pamięci oraz pragnień. Świat autentyczny, bo wyrażający emocje i przeżycia. Bezkompromisowy i niehamowany konwenansami. To twórczość mocno osadzona w ciele, zmysłowa, erotyczna ale też pełna bólu. To również bardzo udana próba ujęcia esencji kobiecości, kobiecego ciała ale przede wszystkim kobiecego, skomplikowanego wnętrza.

Malarka z jednej strony przyjmuje pozycję obserwatorki, nadając swej twórczości charakter uniwersalny, odnoszący się do ogółu społeczności kobiecej, z drugiej zaś strony, stara się tak użyć języka malarskiego, aby jak najdobitniej wyrażać uczucia.

Czy umiejętność wyrażania uczuć nie jest naturalną drogą do zrozumienia drugiego człowieka, istotą człowieczeństwa?"

Zyta Misztal von Blechinger, Każda ostatnia chwila

Marzena Naliwajko urodziła się w 1964 r. w Szczecinie. W roku 1984 ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała jako dojrzała kobieta, uzyskując w 2002 r. dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Romana Nowotarskiego. W tym samym roku została członkiem Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków. Jako źródła swojej inspiracji wskazuje: niemiecki ekspresjonizm, malarstwo berlińskie lat 20–30 XX wieku, Nową Rzeczowość, przede wszystkim twórców takich, jak: Christian Schad i Otto Dix. Prace Artystki prezentowane były podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Zapraszamy również do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie:

18.11.2020 17:00
Wykład: dr Jacek Kurek – Jeżeli nie wiesz gdzie jestem, to mnie nie szukaj – słowo o twórczości Poli Minster. Trasmisja live Facebook Muzeum w Chorzowie.

Link do wykładu

02.12.2020 17:00
Chorzowska Galeria Jednego Obrazu: Marzena Naliwajko – "Więcej się już nie da", z artystyką rozmawia dr Jacek Kurek.
Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu.

08.01.2021 12:00
Wernisaż wystawy

22.01.2021 12:00
Zwiedzanie autorskie wystawy – Piotr Naliwajko

27.01.2021 17:00
Wykład poświęcony twórczości Marzeny Naliwajko: dr Jacek Kurek – Dotykając...

12.02.2021 17:00
Koncert: Adam Bul
Muzeum w Chorzowie

Informujemy, że w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju niektóre wydarzenia mogą odbyć się w formie online.