Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk

Wystawa poświęcona jest mennictwu śląskiemu, którego początki sięgają końca XI wieku, kiedy to prawdopodobnie we Wrocławiu wybijano denary krzyżowe z głową św. Jana. Później Bolesław Krzywousty (1102–1138) wybijał we Wrocławiu osobne denary dla Śląska z krzyżem i imieniem „BOLEZLAVS”  na awersie oraz głową św. Jana, patrona katedry wrocławskiej i napisem „S IOHANNES” na rewersie.  Książęta dzielnicowi zaczęli wybijać swoje własne monety dopiero po 1179, po obaleniu Mieszka III, wykorzystując chaos w kraju. Jako pierwsi zaczęli wybijać własną monetę książęta śląscy Bolesław Wysoki (1163–1201) oraz Mieszko Plątonogi (1163–1211).

Wśród wystawionych eksponatów zasługuje na uwagę piękna kolekcja kwartników śląskich, które wprowadzone zostały do obiegu około 1290, dzięki reformie Henryka III (1273–1309) księcia głogowskiego. Bogato prezentuje się również zbiór piętnastowiecznych śląskich halerzy oraz monety nowożytne poszczególnych śląskich księstw. Reprezentowane jest również mennictwo Habsburgów oraz królów pruskich na Śląsku do momentu zamknięcia mennicy wrocławskiej w 1826 r.

Atrakcje stanowią również XV i XVII wieczne skarby monet odkryte na Górnym Śląsku.