Jan Wysocki. Malarz i medalier.

Jan Wysocki to twórca – malarz, rzeźbiarz i medalier – urodzony w 1873 roku w Mysłowicach. Artysta szczególnie związany jest z ośrodkiem monachijskim. Tutaj kształci się w szkole rysunku H. Knirra, a następnie kontynuuje naukę na Akademii Sztuk Pięknych. Kilkukrotnie zmienia swoje miejsce zamieszkania: przebywa w Rzymie, gdzie rozwija swoje umiejętności w zakresie medalierstwa, a także na Górnym Śląsku – prowadząc w Katowicach prywatną szkolę plastyczną. Po zawarciu związku małżeńskiego z Katarzyną Lach przez dwa lata przebywa także w Paryżu. Jednak to w Monachium twórca zawiera liczne znajomości wśród osób związanych ze sztuką, tutaj jest także uznawany za artystę cenionego i rozpoznawalnego. Wysocki przez wiele lat przebywa również w Poznaniu, gdzie wykłada w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych, natomiast tuż po zakończeniu II wojny światowej przenosi się do Katowic, gdzie pozostaje aż do swojej śmierci w 1960 roku.

Wystawa poświęcona Janowi Wysockiemu oparta została na pracach podarowanych przez artystę Muzeum w Chorzowie w latach 1959-1960. Na ekspozycji znajdują się przykłady twórczości malarskiej, rzeźbiarskiej i medalierskiej artysty. Obrazy o tematyce religijnej i mitologicznej ukazują jego umiejętności w zakresie kreowania przyciągającego wzrok pejzażu, a także charakterystyczne dla twórcy podkreślanie brył i form. Te same sceny wielokrotnie pojawiają się w jego szkicach, obrazach i twórczości medalierskiej. Powtórzenia jednego tematu w malarstwie i reliefie (jak „Ave Maria” czy motywów mitologicznych) znajdują się także na ekspozycji, w prezentowanych obrazach i reliefach, pozwalając na porównanie umiejętności twórcy w tych dwóch dziedzinach.

Wysocki to również utalentowany portrecista, co zobaczyć można na prezentowanych obrazach, jednak to nie samo malarstwo, lecz liczne medale i plakiety dają temu odpowiedni wyraz. Kategoria ta obejmuje zakres od zdecydowanych przedstawień ważnych postaci historycznych do subtelnych, delikatnych portretów dziecięcych. Artysta, poza wiernym uchwyceniem cech fizjonomii, różnicuje stosowane układy oraz stara się oddać głębię duchową portretowanych osób. Wyjątkowe są jego przedstawienia kobiet: w szczególności bliskich mu osób, jak w reliefowym portrecie żony artysty, Katarzyny Wysockiej, o lekkim, swobodnym charakterze.